Adet Sancıları Neden Olur?

Yapılan araştırmalar da görülmüştür ki kadınların yarısından fazlası regl dönemlerinde ağrı hissetmektedirler ki bir kısmında bu ağrılar oldukça şiddetli olmakta ve yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Adet sancısına neden olan şey ise döllenmeyen yumurtanın rahimden atılması sırasında oluşan kanamaların kasılmalar şeklinde olmasıdır. Kasılmalar sırasında rahme giden kan akımı azalır ve bu nedenle de ağrı hissi yaşanır.
Adet sancısı genellikle kanamadan bir iki gün önce başlar ve kanama olmaya başladıktan sonra da bir iki gün içinde azalarak kesilir. Karında kasılmalar, ishal, girip benzeri belirtiler, mide bulantısı, baş ağrısı da adet sancılarına eşlik etmektedir. Bu nedenle diyet yapan kişilerin bu dönemlerde tatlı ve sebze türü yiyecekler yemeyi ihmal etmemeleri gerekmektedir.

afrodizyak.com

Adet sancıları sırasında kişiler çok gergin hissetmekte oldukları için ilişkiler de zarar görebilir bu nedenle sevgilisi regl döneminde olan erkeklerin anlayışlı olmaları gerekmektedir. Adet sancılarından kurtulmak için ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Sıcak su torbası ve ılık duş almak da sancıların azalmasına yardımcı olacaktır. Şiddetli ağrılar için doktorun önereceği tedavi şarttır.


Bir cevap yazın